Uzun Atlama Nedir ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Sporcunun yatay platformda koşarak kazandığı sürati, sıçrayıp dikeye aktar­ması işlemi uzun atlamanın özünü belirler. Uzun atlamada yatayda kazanılan sürat dikeye ancak bir sıçrama sonucu aktarılır. Günümüzde uygulanan 3 çeşit uzun atlama tekniği vardır. Bunlar sırasıyla;

1) Asılma teknik (HANG)

2)Yelken teknik (SAİL)

3)Adımlama teknik (HITCH-KICK)                                                        

 

 

 

 

 

                    Uzun Atlamanın Evreleri

         Uzun atlama, hızlı bir yaklaşma koşusu, 20 cm genişliğindeki tahtadan patlayıcı bir sıçrama, havada uçuş ve kum havuzuna konma evrelerinden oluşur

 

1 - Yaklaşma koşusu :

          Sporcu burada kendine ait olan 35 metrelik alanı kullanır.Bu alanın istediği yerinden yaklaşma koşusuna başlayabilir.Aktif yada pasif oarak koşuya başlaya bilir.Koşuya başlamış olduğu andan itibaren  sıçrama tahtasna  gelinceye kadar maksimal sürate ulşmaya çalışır.Son 10 metre de artık maksimal sürate ulaşmış olmalı ve son iki fule çok seri olup son fule diğer fulelerden  biraz daha kısadır.

 

 

     2 - Sıçrama Evresi

                Bu evrede sporcu 20 cm relik tahtaya basmalıdır.Eğer bu tahtanın önüne basar ise faul olur basmaz ise geçerli atlayış olur.Sıçrama anında vücudun iz düşümü tahtaya göre olmalı ve baş dik gözler karşıya bakmalıdır.Sıçrama anında bütün yük sıçrama ayağına binmektedir.

 

                  

 

 

 

  3- Uçuş Evresi

           Bu evrede yukarıda söylemiş olğumuz tekniklerden biri kullanılır.( Asılma tekniği,Yelken tekniği ve Adımla tekniği )Sporcular kendine uyguluğuna göre ve profosyonelliğine göre bu tekniklerden birini seçer.45 derecelik açı ile sıranmalıp yükselinmelidir.kollar ve bacaklar uyum içinde çalışmalı ve vücut pozisyonu korunmalıdır.

 

 

 

4 - Konma evresi :

          Bu evrede kum havuzuna ilk olarak topuklar tems eder ayaklar tamamı ile ileri doğru uzatılmış olmalı, vvücut kollarla kapanma pozisyonuna geçmelidir.Topuklar kuma değdiğinden itibaren dizler bükülere kalça ileri doğru sürülür  dahasonra kalça sürme işelmi  ile ilk olarak topuğumuz değdiği yere kalçamız gelir ve ayaklar ileri doğru savrulur böylece atlayış tamamlanmış olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !